გაკვეთილის თემა
|
იმპრესიონიზმი
|
სწავლების საფეხური კლასი
|
5 კლასი
|
საგნობრივი ჯგუფი საგანი
|
ხელოვნება
|
მოსწავლეთა რაოდენობა
|
30
|
მნიშვნელობა აქტუალობა
|
გაკვეთილის თემა დაეხმარება მოსწავლეებს გაიგონ ხელოვნების ეს მიმდინარეობა.
|
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
|
მხატვრის ნამუშევრებით შექმნილი შთაბეჭდილებების გადმოცემის, გარემოზე
დაკვირვების შედეგებზე მსჯელობისა და თეორიული ცოდნის პრაქტიკულ ნამუშევრებში გადმოცემის
უნარ-ჩვევების განვითარება.
შედეგი:
ს.გ.V.1 ავლენს პერსპექტივის
კანონების საწყის ცოდნას წინა და უკანა პლანის გამოყენებით;
ს.გ..V.1იყენებს
ფერის გრადაცია
ს.გ.V.1. აკვირდება თუ როგორ იცვლება
ობიექტის ზომა, ფერი, სიმკვეთრე დამკვირვებლისაგან დაშორების მიხედვით და
ასახავს ნამუშევარში;
ს.გ.V.4.
ირჩევს გამომსახველობით ხერხებს და მასალას ნამუშევარში ჩანაფიქრის გადმოსაცემად;
ს.გ.V.7.
საუბრობს საკუთარ და სხვის ნამუშევრებზე და ასაბუთებს, რატომ მოსწონს ან არ მოსწონს
რომელიმე მათგანი; ს.გ.V.7. საუბრისას იყენებს
შესაბამის ტერმინებს.
|
წინასწარი ცოდნა
|
სხვადასხვა რეპროდუქციების საშუალებით აქვთ წარმოდგენა ნამუშევრებზე.
|
შეფასების საგანი და პროცედურები
|
პრეზენტაცია, დისკუსია, შეფასება (იხ. რუბრიკა).
|
სასწავლო მასალა და ტექ. რესურსები
|
სახ. 5კლ. ნ. მაჭარაშვილი, ილუსტრაციები, სალაიდები იმპრესიონისტთა ნახატები. კომპიუტერი (1) პროგრამა (Power Point) სახტავი რვეული, ფანქრები, გუაში.
|
გაკვეთილის მსვლელობა
|
საორგანიზაციო საკითხები (1წთ)
A ფაზა/გამოწვევა . 15წთ.
პარალელურად მასწავლებელი სვამს რამდენიმე კითხვას:
1)
ჩამომითვალეთ
იმპრესიონისტი მხატვრების სიუჟეტები .
2)
სად
ამჯობინებდნენ ისინი ხატვას?
3)
რას
აქცევდნენ ყურადღებას ხატვისას?
B ფაზა/ კონსტრუირება 15 წთ.
წინასწარ მომზადებული სლაიდ შოუს გამოყენებით ხდება ჩვენება (გახსენება)
იმპრესიონისტური მხატვრების ნამუშევრების; ედუარდ მანე, რენუარი , ედგარ დეგა, ვან-გოგი
, კლოდ მონე..
C ფაზა/რეფლექცია 14წთ.
მასწავლებელი დავალებას აძლევს მოსწავლეებს კლასში შეასრულონ თავისუფალი
თემა იმპრესიონისტულ სტილში.
მასწავლებელი განიხილავს ნამუშევრებს
და კითხვა პასუხის რეჟიმში გაიგებს მოსწავლემ რამდენად კარგად გაიგო მოცემული დავალება
|
დიფერენცირებული სწავლება
|
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე მოსწავლე არ მყავს.
|
კრიტერიუმი
|
დაბალი(1-5)
|
საშუალო(6-7)
|
კარგი (8-9)
|
საუკეტესო(10)
|
დავალებასთან შესაბამისობა
|
არ შეესაბამება დავალებას
|
ცდილობს დავალებასთან მიახლოებას
|
მიჰყვება ინსტრუქციებს, თუმცა ზოგჯერ ზედაპირულად
|
ყველა ინსტრუქცია გათვალისწინებულია. სრულყოფილად არის შესრულებული
|
ინტესიური ფერების გამოყენება
|
სრულიად საპირისპირო ფერები
|
არ ცდილობს გამოიყენოს ინტესიური ფერები
|
კარგად ანაწილებს ფერებს
|
ეფექტურად იყენებს ფერებს
|
ორიგინალობა
|
არ გააჩნია უნარი
|
არის პლაგიატიზმი
|
კომპოზიციურად ორიგინალურია
|
მაქსიმალურად ორიგინალურია
|
დრო
|
ვერ ახერხებს დროის ლიმიტის დაცვას
|
ცდილობს დროის ორგანიზებას
|
კარგად ანაწილებს დროს მუშაობისას
|
განსაზღვრულ დროში ამომწურავად ასრულებს ნახატს
|
დისკუსია
|
ვერ საუბრობს
|
ცდილობს აზრის გამოთქმას
|
ასაბუთებს თავის აზრს,
ერთვება დისკუსიაში
|
დასაბუთებულად გამოთქვამს
საკუთარ აზრს, ხმარობს შესაბამის ტერმინოლოგიას.
|
No comments:
Post a Comment